Menu

Sportowe Zapiski Kiepsko Uczesane

Bartoszcze pisze o sporcie.

O plebiscytach

bartoszcze

Nie miałem ja powodów do zadowolenia po plebiscytach za mijający rok. Plebiscytem na najlepszego piłkarza świata (już miałem napisać plebiscytem France Football, ale wszystko się pozmieniało przecież) szczególnie się nie przejąłem, wynik oczywiście jest do niczego (i nie żebym miał coś przeciwko Messiemu), już dwa lata temu napisałem, że ten plebiscyt stracił dla mnie znaczenie. Już większą przykrość (choć tylko nieco) sprawiło mi noworoczne notowanie Topu Wszech Czasów Trójki, choć nie chodziło o miejsce pierwsze (nie ten blog, więc nie będę się rozpisywał, ale umiejscowienie co najmniej jednego utworu wybitnie mi nie pasowało).

Niestety, dużo przykrzejszą niespodzianką okazał się ostatecznie wynik plebiscytu Przeglądu Sportowego. Jak kibicuję Justynie Kowalczyk, tak podtrzymuję pogląd, że za ubiegły rok niczym szczególnym sobie na laury nie zasłużyła. Cóż, jeżeli to kolejna impreza, w której liczy się wyłącznie popularność i medialność (powstrzymałem się od napisania "celebrytyzm"), to również będzie należało jej podziękować i całkowicie przestać się nią przejmować na następne lata. I tylko tych wybitnych sportowców szkoda, którym ten drobny listek do wieńca triumfalnego zostanie oszczędzony. 

Wyniki ostatnich mistrzostw świata podkusiły mnie jednak do snucia całkowicie przedwczesnych rozważań na temat kolejnej edycji. Justyna Kowalczyk mistrzostw świata nie będzie wspominać zbyt dobrze, skoro nawet czwarty Puchar Świata (i kolejny wygrany Tour de Ski) będzie tylko osłodą po czempionacie z jednym tylko srebrnym medalem. Niemal nieoczekiwanie, całkowicie przyćmili ją skoczkowie ze swoim liderem Kamilem Stochem, który na Puchar Świata szans właściwie nie ma, ale chyba by się nie zamienił. I teraz pytanie - czy skoczek przeskoczy biegaczkę?

Poza tym oczywiście wypadałoby przypomnieć, że sportowy rok dopiero się zaczyna, przed nami między innymi lekkoatletyczne mistrzostwa świata, a co jeżeli w Moskwie ponownie złotem błyśnie Tomasz Majewski...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • dziaam

  Po ostatnich wynikach w Lahti przyszło mi do głowy, że Bjoergen robi to Justynie specjalnie, żeby ją upokorzyć - oddaje zwycięstwa w mniej ważnych imprezach i miażdży we wszystkich najważniejszych. Dziennikarze swoje pytanie "czemu nie biegała tak w Val di Fiemme?" powinni skierować raczej w kierunku Marit.

 • bartoszcze

  Bo ja wiem? Grupa sportowców budujących formę tylko na wielkie imprezy wcale nie jest mała.
  I gdyby nie ta przewrotka w finale sprintu, to kto wie jakby się potoczyło dalej, bo Bjoergen wcale nie musiała tego finału wygrać.

 • dziaam

  Bjoergen wcale nie musiała tego finału wygrać.

  Żadnego nie musiała, jednak regularnie wygrywa z Kowalczyk w niemal każdym ważnym finale. A przecież to nie jest tak, że JK co roku chce łapać wszystkie sroki, ona też niejednokrotnie szlifowała formę pod konkretny termin.

 • bartoszcze

  Ale przecież to żadne zaskoczenie, że Bjoergen ma generalnie lepszy finisz i co do zasady jest wybitniejszą narciarką (zresztą pisałem o tym dwa lata temu jeszcze przed Oslo).
  A dobrze finiszującym sprzyjają biegi masowe, nie przypadkiem 10 km Bjoergen nie wygrała, i w Lahti też poległa. W klasyku pewnie jej trudniej, ale nie musiała walczyć z Kowalczyk na finiszu sprintu, a maraton został przez Polkę źle rozegrany.

 • dziaam

  @niuanse konkurencji, taktyka, smarowanie, statystyki pojedynków

  W tego rodzaju analizach pokornie ustępuję pola, nie znam się. Napisałem ogólną, totalnie amatorską refleksję.

© Sportowe Zapiski Kiepsko Uczesane
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci